Neurofeedback Tedavisi

İnsan bedeni dışarıdan gelen uyarılar ile kendini geliştirme adapte olma eğilimine sahiptir. Biofeedback çevresinde beyin dalgalarının eğitilmesi dönemimizde Neurofeedback tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Neurofeedback te...
Bu haber 2017-02-22 12:00:28 eklenmiş ve 260 kez görüntülenmiştir.

İnsan bedeni dışarıdan gelen uyarılar ile kendini geliştirme adapte olma eğilimine sahiptir. Biofeedback çevresinde beyin dalgalarının eğitilmesi dönemimizde Neurofeedback tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Neurofeedback tedavisinde kişinin beyin dalgaları ve olaylara karşı geri bildirimleri özel cihazlar sayesinde izlenebilmektedir. Bu tedavilerin seanslarında beyine ses görüntü ve farklı yöntemler ile uyarılar gönderilmektedir. İzlenen beyin dalgalarında oluşan değişimler izlenerek kişilerin beyin dalgalarına nispeten hakim olması için eğitimler verilen üzerine bir tedavi yöntemidir. Neurofeedback tedavisinin ilk uygulandığı hastalık türü epilepsidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile neurofeedback yöntemi kullanılarak birçok hastalığın tedavisi sağlanabilmektedir. Beyin dalgalarının eğitilmesi üzerine yapılan tedavide yanıt alınabilmesinde en önemli etken yaştır. Erken yaşlarda uygulanan tedavilerde daha iyi sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Yaşın önemli olduğu tedavide çözülebilecek sorunlardan ilki konuşma bozukluklarıdır. Beyin dalgaları birçok şekilde adlandırılmaktadır. Bu isimlerden ilki uykudur. Beyin dalgalarının belirli bir bölgede geri bildiriminin az olması ile oluşan bir durumdur. Beynin konuşma bölümünde beyin dalgalarının az olması nedeni ile kişilerde yavaş ve heceleyerek konuşma görülebilmektedir. Beyin dalgalarının belirli bir bölgede hızlı ve yoğun olması durumuna ise anksiyete ismi verilmektedir. Konuşma bölümünde bu durumun oluşması kekelemeye neden olmaktadır. Beynin dalgalarının yoğun ve yavaş olması durumlarına karşı Neurofeedback tedavisi nispeten bu durumları azaltabilmekte ve konuşmada düzelme görülmektedir. Beynin korku bölümünde dalgaların fazla olması nedeni ile bireylerde aşırı tedirginlik durumu görülebilmektedir. Beyin dalgaları eğitilerek bu durum normal seviyelere getirilebilmektedir. Beynin dikkat bölümünde relaksasyon dalgalarının fazla olması nedeni ile bireylerde dikkat bozukluğu, dalgınlık ve öğrenmede güçlük görülebilmektedir. Tedavi için beynin dikkat bölümünde ki relaksasyon dalgalarının düzenlenmesi gerekmektedir.

 

Beyin dalgalarının eksik yada fazla olması özel hastalıklara neden olduğu gibi birçok genel durumuda etkilemektedir. Beyin dalgalarının her biri günlük hayatın belli bölümlerinde gönderilmesi gereken geri bildirimlerdir. Sıkıntılar yaşanmasında ki etken beynin dalgaları doğru zamanlarda göndermemesidir. Dinlenme sırasında beyinde delta dalgaları yayılması gerekirken bu dalgaların iş sırasında yayılması aşırı yorgunluk ve isteksizlik hissine neden olmaktadır. Neurofeedback tedavisi ile beyin dalgaları eğitilerek doğru zamanlarda gönderilmeye başlanmaktadır. 

ETİKETLER : neurofeedback tedavisi neurofeedback
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Anket
Sizce Dolar Düşer mi?
Sanmıyorum
Düşer
Bir fikrim yok
Puan Durumu
© Copyright 2018 Dahi Medya Teknoloji Haberleri. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kadına Şiddet
Altındaki Yükseliş
SOSYAL MEDYA
Facebook
İnstagram
OTOMOBİL
ÖTV Zammı
Elektrikli Otomobil
ÇOK ARANANLAR
Başkanlık Seçimi
Doların Yükselişi
TEKNOLOJİ
WhatsApp
İphone 7